Ürün Kodu: PRO-KRNM
Stok Durumu: Tükendi
nan TL inf TL

Hazır Projeler: LCD/KRONOMETRE PROJESİ

LCD/KRONOMETRE PROJESİ

LCD/KRONOMETRE PROJESİ
Alfa nümerik LCD'lerin temel çalışma prensibini ve mikrodenetleyici ile kontrolünün öğrenilmesi için geliştirdiğimiz bir devredir. Bu devreyi proje olarak sunmak ve üzerinde yeni yazılımlar gerçekleşmek isteyenler için PCB'si atelye ortamında yapılmış olan bir devredir. PCB üzerinde herhangi bir yazı, reklam, üreten ismi yoktur. NOT: Tanıtım resmindeki PCB fabrikasyon ürünüdür. İsteyen doğrudan bu üründen isteyebilir. Atelye ortamında üretilmiş olanı satın almak isteyenler sipariş esnasında sipariş notunda belirtmeleri gereklidir.    

Devrenin özellikleri ve bu proje ile öğrenilebilecek bilgiler: 
 • Devre üzerindeki LCD displayi sürmek için PIC16F628A mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Pin uyumlu olan PIC16F84A, PIC16F818, PIC16F819, PIC16F648 gibi mikrodenetleyiciler de kullanılabilir. 
 • Devre üzerinde 4MHz kristal osilatör bulunmaktadır.
 • Konnektörü 1x16 düz sıralı olan LCD'lerin bağlanabileceği dişi header sokete, 2 veya daha fazla satırlı LCD'ler bağlanabilir. 2x16 LCD şirketimizden temin edilebilir. 
 • Devre üzerinde osilatörsüz bir buzzer bulunmaktadır. Bu buzzer kullanılarak müzik sesi üretilebilir.
 • 1 adet LCD parlaklık ayar potansiyometresi bulunmaktadır.
 • 3 adet buton girişi bulunmaktadır. 
 • Devre üzerindeki ICSP konnektörü aracılığıyla PIC'i sökmeden hızlı program geliştirmeleri yapılabilir.
 • ICSP konnektörü şirketimiz ürünlerinden PICkit2, PICkit2 Plus, PICkit2 Plus+PTG, PIC PROG USB-K adlı programlayıcı çıkışlarına uygundur. Bu programlayıcılar şirketimizden temin edilebilir.
 • Proje üzerindeki PIC16F628A mikrodenetleyicisine yazılan örnek program PicBasic Pro derleyicisi ile yazılmıştır. Bu programın çalışması örnek VİDEO dosyasında bu sayfanın sonunda izlenebilir. Program kaynak kodları incelendikten sonra istenilen herhangi bir derleyici dil ile (Picbasic Pro, mikroC, HITEC C, ASSEMBLY v.b) yeni programlar yazarak devre ile farklı uygulamalar geliştirilebilir. Örneğin buzzer, butonlar ve LCD kullanılarak "mutfak timer"ı uygulaması geliştirilebilir.
 • Proje ile birlikte devre elektriksel şemasının, üst görünüşünün, PCB devresinin resim dosyaları, programın kaynak kodlarının PDF dosyası, proje ile birlikte verilen "ALTAŞ YAZILIM CD'si içerisinde yer almaktadır.
 • Devrenin çalışması için gerekli gerilim DC 5V'tur. Switch mode DC 5V güç kaynağı sitemizden temin edilebilir. İstenirse 4 adet pil ile de çalıştırılabilir.
KRONOMETRE VİDEO'su 
Aşağıdaki VİDEO'da LCD/KRONOMETRE devresi için örnek olarak geliştirilen bir programın çalışması görülmektedir. Örnek uygulamada hassas bir kronometre programı çalışmaktadır. Start butonu ile "00.00.00.00" formatında "saat.dakika.saniye.salise" gösterilmekte ve stop butonu ile saat durdurulmaktadır. Program salise aralıkları ile 100 saate kadar sayma yapabilmektedir. Kronometre Start/stop butonlarıyla zaman toplamalı olarak çalışmaktadır. Reset butonu saati sıfırlar. Programın kristal hassasiyeti ve ortam sıcaklığı sıcaklığına bağlı osilasyon değişimlerinden doğacak küçük sapmaları kalibre edebilme özelliği de bulunmaktadır.   

 
MUTFAK TIMER VIDEO'su
VİDEO'da internet sitemizden temin edebileceğiniz LCD/KRONOMETRE devresi için örnek olarak geliştirilen bir programın çalışması görülmektedir. Örnek uygulamada 16F628A mikrodenetleyicisi için PicBasic Pro'da yazılmış olan MUTFAK TIMER programı çalışmaktadır. ON/OFF düğmesine basarak devreye enerji verdiğinizde 2x16 LCD'de 1.5 ms tanıtım yazısı  "ALTAS YAYINCILIK MUTFAK TIMER" yazdıktan sonra SET moduna geçilir. RA0'a bağlı Start butonu kurulacak olan saatin DK değerini her basışta "1 arttırır. RA1 butonuna bağlı Stop butonu DK değerini bir azaltır. RA2'ye bağlı Reset butonuna basılınca SET değeri LCD ekranın altına geçer. Üst satırda da zaman 00:00:00:00 da başlangıç durumuna gelir. Start butonuna basınca sayma zamanı ilerlemeye başlar. İstenirse stop butonuna basarak zaman durdurulur. Zaman dolunca LCD ekranda "ZAMAN DOLDU !! Resete basınız" yazar ve RA3'e bağlı buzzerden sinyal sesi duyulur. Sinyal sesini durdurmak için Reset butonuna basılınca tekrar SET moduna girilir. Saat burada yeniden kurulur. Reset butonuna basılınca TIMER yeniden çalışmaya başlar. MUTFAK TIMER'ı tamamen kapatmak için ON/OFF anahtarına basılarak enerji kesilir.
 

 
     
Benzer Ürünler